Yeni Emeklilik Yasası İle Yurtdışı Emeklilik Şartlarında Neler Değişti?

emekorg 25 Mart 2016 0
Yeni Emeklilik Yasası İle Yurtdışı Emeklilik Şartlarında Neler Değişti?

Yeni Emeklilik Yasası İle Yurtdışı Emeklilik Şartlarında Neler Değişti?Mavi kartı olan vatandaşlar nasıl yurtdışı emeklilik başvurusu yapabilir?
Emeklilik yasasında yapılan değişikliklerler emekli olmak isteyenlere bazı kolaylıklar getirildi,yaş haddinden emekli olacaklar için ;Emeklilik sandığına tabi olupta yurtdışında çalışan Türk vatandaşlarımızın yaştan emekli olabilmeleri için 5400 gün üzerinden prim yatırmaları gerekiyordu.Emeklilik sandığına tabi olanlar için emeklilik şartları ağır olduğundan yurtdışı borçlanma müracatlarında 100 bin TL üzerinde bir ödeme yapmaları gerekmekteydi.Halk arasında torba yasası olarak da anılan yeni düzenlemeye göre SGK artık emekli sandığına tabi olan vatandaşlarımızla ilgili olarak yaş haddini 3600 gün olarak değerlendirdi ve kendileri 58 yaş ve üzeri yaşlarda emekli olma hakkına sahip oldular. Bu konuyu biraz daha açacak olursak;yurtdışındaki vatandaşlarımız ,yurtdışına çıkmadan önce eğer devlet memuru olarak çalıştıysalar bunu değiştirmek SSK’dan emekli olabilmek için gidip Türkiye’de sigortalı olarak çalışıyorlar ve SSK’dan emekli olma şansına sahip oluyorlardı.Yapılan değişiklikle artık hiç kurum değişikliğine gerek kalmaksızın yine kendileri de 3600 gün üzerinden emekli olabilecekler.
Ayrıça malulen emeklilikte de düzenlemeye gidilmiştir.Önceki uygulamalarda malulen emeklilik başvurularında SGK önce 1800 gün üzerinden gerekli olan meblağı ilgili vatandaşdan tahsil etmekteydi, daha sonra sağlık kuruluna sevk edip maluliyet oranını belirlenmekteydi. Buradandan da anlaşıldığı gibi bedel önce yatırılıyor,daha sonra maluliyet oranı tespit ediliyordu.Yapılan düzenlemeyle artık vatandaşlar bedeli hiç yatırmadan önce sağlık kurumundan maluliyet oranını tespit ettikten sonra parayı yatırabilecekler. İşlemler için gerekli parayı malulen emekli olup olamayacaklarını bilmeden değil, olabileceklerse yatırıp emekli olacaklar.
Mavi kartlılar içinde torba yasasından değişiklikler çıktı.Mavi kart sahibi vatandaşlar Türkiye’den yurtdışına çıktıktan sonra şayet 15 yılı Türk vatandaşı olarak geçirmiyorsa gün eksikliğinden dolayı yaştan emekli olabiliyordu. Yapılan değişiklikle , eğer mavi kart sahibi vatandaşımız üç yıl ya da üç buçuk yıl gibi vatandaşlık eksikliği var ise şayet bunları artık isteğe kaşı prim olarak yatıracaklar ve vatandaşlıktan çıkmalarına gerek kalmayacak.