Mavi Kart Emeklilik Onay Bekliyor

emekorg 25 Mart 2016 0
Mavi Kart Emeklilik Onay Bekliyor

Mavi Kart emeklilik meclisten geçti, yasa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasına sunuldu. İmza ile birlikte yeni dönem başlayacak

YURTDIŞINDA yaşayan Türk vatandaşlarına birtakım kolaylıklar içeren yasal değişiklikler getiren “Torba Tasarı”, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kanunla, doğumla Türk vatandaşı olup çıkma izni alarak Türk vatandaşlığını kaybedenlerin yurt dışında Türk vatandaşı olarak çalıştıkları süreleri için borçlanmalarına imkan tanınacak.

ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK

AYNI zamanda, Türk sigortasına girişinden önce Türkiye ile ikili sözleşmesi olan bir ülkede çalışan vatandaşların, bu ülke sigortasına girdiği tarih Türkiye başlangıcı sayılacak. Örneğin Almanya’da 1980 yılında sigortalı işe başlayan birinin Türkiye’deki sigorta başlangıcı da 1980 yılı sayılacak. Mavi Kartlılara borçlanma hakkı getiren yasa tasarısının ilk halinde, olumsuz bir madde de vardı.

DAHA FAZLA PARA

BUNA göre borçlanılabilecek süreler tercih edilemeyecek ve borçlanılan süreden geriye doğru hesap yapılacaktı. TBMM’deki görüşmelerde son anda verilen bir önerge ile bu olumsuzluk ortadan kaldırıldı. Bu madde kalsaydı, borçlanarak emekli olacak vatandaşların aylıkları önemli oranda düşecekti. Yeni değişiklikler sayesinde borçlanacak kişiler daha az bedel ödeyip daha erken yaşta emekli olabilecek.

İade süresi arttı

BİR başka değişiklik de, fazladan veya haksız yere alınan aylıkların iadesiyle ilgili. SGK tarafından ödenen gelir ve aylıkların kuruma iade süresi 6 aydan 12 aya çıkarılacak. Öte yandan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı bursu ile Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu öğrencilerin prim ödeme yükümlüsü, bu başkanlık olacak.