EV HANIMLARININ YURTDIŞI BORÇLANMASI

emekorg 14 Ocak 2016 0
EV HANIMLARININ YURTDIŞI BORÇLANMASI

Yaklaşık 28 yıldan beri yurtdışında ev hanımı olarak bulunan ve iki yıl sonra kesin dönüş yapmayı planlayan bir okuyucumuz, yurtdışı borçlanması yolu ile emekli olmak istediğini, hemen borçlanma yapıp yapamayacağını ve neler yapması gerektiğini açıklamamızı istemiş.

Buraya özetini aldığım soru çok uzun.  Ancak okuyucumuzun öğrenmek istediği, yurtdışında ev hanımı olarak bulunan binlerce vatandaşımızı da yakından ilgilendiren “ev hanımlarının yurtdışı hizmet borçlanması yolu ile emeklilik işlemleri” dir.  Bu yazımızda genel olarak ev hanımlarının yurtdışı borçlanmalarında izlenecek yol ve yöntemi açıklayacağız.

Ev hanımları bağ-kur’a borçlanacak

Bilindiği üzere, yurtdışında bulunan vatandaşlarımızın Türkiye’den emeklilik şartları  3201 sayılı Kanun ile düzenlenmiştir. Söz konusu kanuna göre, yurtdışında ev kadını olarak geçirilen süreler Bağ-kur’a borçlanılarak hizmet kazanılmaktadır. Bunun için yurtdışında ev kadını olarak geçirilen sürenin belgelendirilmesi gerekmektedir.

Yurtdışında ev hanımı olarak bulunan vatandaşlarımız kesin dönüş yapmadan da borçlanma yapabilirler. Örneğin, ev hanımı olarak halen yurtdışında bulunan ve iki yıl sonra dönüş yapmayı planlayan okuyucumuz hemen Bağ-Kur’a borçlanma yapabilir. Emeklilik için kendisine yeterli süreyi borçlanıp parasını ödeyebilir. Ancak emekli olabilmesi için yurda kesin dönüş yapması gerekir. Burada şu ayrıma dikkat edilmeli; yurtdışı borçlanması için kesin dönüş gerekli değildir. Fakat, emeklilik için kesin dönüş yapılması zorunludur.

Ne kadar ödeme yapılacak

Yurtdışında ev hanımı olarak bulunan vatandaşlarımızda yurtiçindekilerin tabi olduğu prim ödeme süresi ve yaş haddi şartlarına göre emekli olabilirler. Emeklilik şartlarında yurtiçinde ve dışında bulunan vatandaşlarımız arasında bir farklılık yoktur. Zaten olması da düşünülemez.

Kadın sigortalılar genel olarak  en az 20 tam yıl prim ödedikten sonra  yaş şartları da yerine gelmiş ise emekli olabilirler. Yurtdışında bulunan ev hanımları da asgari 20 yıl üzerinden hizmet borçlanması yaparak emekli olabilecekleridir. İstisnası, bilindiği gibi yaş haddinden 15  tam yıl prim ödeyerek kısmi emekliliktir.

Normal şartlarda 20 tam yıl yurtdışı borçlanması yaparak  emekli olacak olan bir ev hanımı bugünkü şartlar ödemesi gereken prim tutarı şu şekilde hesaplanır: 20 yıl x 360 = 7200 gün x 5 (dolar) = 36000 dolar. Görüldüğü gibi 20 yıllık hizmet 36000 dolar ödenerek kazanılmaktadır.

Borçlanmada istenen belgeler

Yurtdışında ev hanımı olarak bulunan ve bu süreleri borçlanarak emekli olmak isteyen vatandaşlarımızın öncelikle Bağ-Kur Genel Müdürlüğü ile veya Bağ-Kur İl Müdürlükleri ile temasa geçmeleri gerekiyor. Yurtdışı borçlanma işlemleri Bağ-Kur Genel Müdürlüğü marifetiyle yürütülmektedir. İl Müdürlüklerinden bilgi alınabilir. Borçlanma yapacak olanlardan şu belgeler istenmektedir.

-Borçlanma talep formu (İnternet yolu ile Bagkur.gov.tr adresinden alınabilir)

-Vukuatlı nüfus kayıt örneği (son 6 aylık)

Yurtdışında hangi tarihlerde oturduğunuzu belgeleyen ikamet belgesinin aslını yurt dışında iseniz konsolosluktan tercüme ettirilmesi, Türkiye’de iseniz tercüme bürolarından tercüme ettirilmesi,

-Borçlanma  talep taahhütnamesi (Ev kadınlığı sürelerini borçlanacaksa  2 ve 4 çalışma ve işsizlik sürelerini borçlanacaksa 1 ve 3.kısımların doldurulması)

 Yurtdışı ve yurt içi adresinizin dilekçenizde açık olarak belirtilmesi