EMEKLİ MAAŞINDA KESİNTİ KALKIYOR

emekorg 14 Ocak 2016 0
EMEKLİ MAAŞINDA KESİNTİ KALKIYOR

Yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte, öncelikle geçici bütçe çıkarılacak. Ardından aralık ayında asgari ücret görüşmeleri başlayacak. Bu aşamadan sonra vaatlere yönelik bir program oluşturulacağı ve ilk pakete yönelik yasal düzenlemelerin Meclis’te öncelikle gündeme alınacağı belirtildi.

3,3 MİLYON KİŞİYLE İLGİLİ

Bu kapsamda, özellikle çalışanlarla ilgili yapılacak düzenlemeleri değerlendiren Sosyal Güvenlik Uzmanı Nevzat BAYDAR, çalışan emeklilerin maaşlarından Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin ortadan kaldırılacağını hatırlattı. Bu düzenlemeler tamamlandıktan sonra 8,9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinden 3,3 milyonuna yapılacak zammın 2 bin 400 liraya kadar çıkacağını bildiren BAYDAR, şöyle devam etti:

EKSTRA ZAM YOLDA

“Yeni çıkarılacak yeni yasayla SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin tamamının geliri ayda 100, yılda 1200 lira yükselecek. Böylece seyyanen zam düzenlemesinden yararlanmayan kalmayacak. Geçen temmuzda seyyanen zam verilen 5 milyon 100 bin emekli ikinci kez ekstra artış almış olacak.

Aylık 2 bin liraya kadar ödeme yapılabilecek

Asgari ücretin 1 Ocak’ta artacağını ifade eden Nevzat BAYDAR, bu durumun işsizlik maaşı da olumlu etkileyeceğini vurguladı. BAYDAR, bu konudaki yenilikleri şöyle sıraladı: “Mevcutta sigorta primine esas kazanç alt sınırı asgari ücretin brüt tutarı olarak uygulanıyor. Buna göre özel sektörde bir çalışan ne kadar maaş alırsa alsın işsiz kaldığında eline brüt asgari ücretin yüzde 80’inden fazlası miktarda bir para geçmiyor. İşsizlik ödeneği brüt asgari ücretin yüzde 40’ının da altına inmiyor. Yapılacak olan yeni uygulama ile yüksek ücretli olan bir kişinin 2 bin liraya kadar işsizlik maaşı alabilmesine olanak tanınmış olacak.”